coworking in .cz

(česká verze níže)

It is said to be a term coined in 2005 – see the Wikipedia entry on Coworking – but the idea is definitely much older. What is it good for? Well, you save some money not renting your own office space, you share it with alike people which shall boost creativity and if all goes well, the new space creates new friendships. The general idea of coworking appealed to me as a great one, since I can see many reasons why working alone from your home office might be a problem. For example I tend to avoid work – I rather do anything else (including dish washing!) sometimes, especially when there is a big need to concentrate and get things done ;)

The good news is – there are not only plans to make it happen, but both Brno and Prague are close to have such a place opened soon! In Prague, there were at least three different initiatives, so people might get confused, but better more than none, right? So, for Prague we have Coffice.cz joining forces together with Prague Hub. While Coffice has had their first „open doors“ day just yesterday, Prague Hub is rather an initiative supporting others, spreading the word about the concept of co-working and helping with networking. That’s mainly because it was really hard for Dave Ruzius to find the right space. Btw. I met the guy two weeks ago and yes, he has lot of experience and it was great to get to know him… In Brno, check out Brno Coworking Center – should get to final stage very soon too.

A bit different (and lets face it, confusing with very similar name) is The Hub – Prague Office :) not really ready yet (also in phase of finding a place), this one is a franchise of an international network and has bit more focused „mission“ – nothing less than creating a better world! Anyway, good to see there is something going on – maybe I will be a member of one them too…

Coworking – co to je? Řešení pro ty nejmenší podnikatele :) Nemusíte si pronajímat vlastní kancelářské prostory, ale nemusíte zůstávat doma… Příjemné pracovní prostory plné lidí podobného typu – lidi na volné noze, zakladatelé nových společností, vizionáři… Proč? Je to levnější, je to zábavnější a snad i kreativnější – možná sami víte, jaké jsou nevýhody práce z domova (teď si ještě udělám kafe, pak bych se mohl podívat na zprávy – a do toho jste pořád v pyžamu, takže máte pocit, že vlastně _nemusíte_ pracovat – a to obvykle v momentech, kdy byste měli zabrat nejvíc). Coworking by měl být cestou ven – v ideálním případě tam máte k dispozici nejen kávovar, ale třeba i zasedačku, můžete se potkávat se zajímavými lidmi – nakonec tam samozřejmě nemusíte být každá den, ale jen tehdy, když potřebujete. Díky tomu je využití prostoru větší -> levnější.

Osobně mi to přišlo vždycky jako lákavá věc, proto jsem už někdy před půl rokem vyplňoval dotazníky (fotbálek – ano, společné bubnování – ne) a dnes mám radost, že coworking v ČR se přesunul z oblasti anket k plné realizaci :) takže pokud by to mohlo být řešení i pro vás, určitě se podívejte na Coffice (v Praze na I. P. Pavlova) nebo na Brno Coworking Center (v Brně, na Štefánikově). Coffice vzniká i s podporou Prague Hub – což si ovšem nepleťte s The Hub – Prague :) Zatímco to první je spíše projekt propagující ideu coworkingu jako takového (s Davem, který za ním stojí, jsem měl tu příjemnou možnost se nedávno setkat), to druhé je frenčíza mezinárodního coworkingového projektu (který má i takový… idealistický přesah – mělo by to být zaměřené zejména na ty, co chtějí změnit svět k lepšímu a není náhoda že se kolem něj objevují lidé se zkušeností z neziskovek, jako třeba Amnesty International).

Velmi zajímavou reportáž se zkušenostmi z návštěvy sousedního Polska, kde už podobných míst funguje úspěšně několik, najdete na webu navolnenoze.cz :) Osobně si myslím, že ani nemusíte čekat na velké projekty – několik mých kamarádů si ve čtyřech lidech pronajalo kancl na Smíchově a nepotřebují na to ani vznosné názvy, ani speciální stránku na Facebooku (kterou všechny zmíněné projekty samozřejmě mají) – prostě jim to přišlo jako logické řešení aktuální situace.

Příště více o mém prvním projektu pro Ataxo – promotion stránky Autojakodarek.cz (a táž skupina na Facebooku).

Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na coworking in .cz

  1. Anonym říká:

    Rád bych také upozornil na kreativní coworkingové centrum v Praze, které v těchto dnech dokončuji http://www.creators.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.