new start / nové začátky

(Česká verze níže)

I have always struggled to find the right way how to express myself on-line… It’s a bit crazy to realize it has been more than 12 years since I got to the Internet for the first time. In 1997, everybody used to start with his/her homepage, usually pretty boring stuff with many animated GIFs (rest in peace, Geocities!), I started Virtuální knihomolna (list of czech pages about literature and of international pages about Czech literature) and lived happily without any homepage till 1999. But then there were 3-4 years of building my homepage (which is now really really outdated), and since 2000 it also included some kind of blog – diary, until 2002 pure HTML without comments and due to international audience of some of my projects, in English. In 2004 I started a blog on bloguje.cz in Czech, which is still up, though not much updated.

But I was more than sure, that the old blog is a _very_ personal space, and as such, it shouldn’t be used for lets say „professional“ stuff. But what is personal and what is professional if you want to talk about social media? Your very personality is the brand you build and therefore it is a tough one to mark the line – what belongs where. And that’s why also my Delicious or Twitter accounts are merging both aspects of my life.

So will this blog. Dunno if I will always write both English and Czech version – but in some cases it makes sense imho.

I want to share with my readers my ideas about anything I find interesting. It is going to be about my job – social media consultant (starting on 1st December to work for Ataxo), but I want to keep a broader approach – and say a few words about politics, culture, media or cats :) Too lazy for a normal blog, but Twitter is just not enough…

Dlouhodobě jsem se potýkal s tím, jak sdílet své myšlenky on-line… Zas a znovu mě zaskočí fakt, že už 12 let jsem on-line. V roce 1997 frčely „vychytané domácí stránky“ – čím víc animovaných gifů, tím lépe. Já místo toho dělal Virtuální Knihomolnu a pak další projekty – ale mezi roky 1999-2003 jsem i já podlehl a měnil svou homepage skoro co půl roku. Její součástí byl brzy i blog (aniž bych věděl, že se tomu tak říká), i když šlo jen o čisté HTML bez komentářů. To vše anglicky, protože moji tehdejší návštěvníci často neuměli česky… Ale se vznikem bloguje.cz jsem se přemístil tam a původní blog v podstatě odepsal.

Ale český blog byl hodně osobní a přišlo mi zvláštní psát tam něco „profesního“… Jenže – jak ukázaly i zkušenosti se spoustou dalších služeb (Delicious a Twitter), rozdělit soukromé a profesní je velmi těžké. Poslední tři roky mě posunuly k webu 2.0, sociálním médiím. A v tomto prostředí je vaše vlastní identita jednou z největších deviz, kterou můžete „dát do hry“. Proto již není jasně soukromé a odborné a ani tento „blog“ nebude tedy čistě pracovní.

Chtěl bych pomocí všech použitelných kanálů sdílet své zkušenosti a diskutovat o tom, co mě zajímá – samozřejmě se to bude jistě hodně týkat mé nové prace („expert na fejsbuky“ v Ataxu), připravovaného start-upu, ale chtěl bych si vyhradit právo zanadávat si na politiku, říct pár slov o kultuře, médiích nebo kočkách :) Na blog jsem líný, ale vidím, že aktuálně mi Twitter nestačí…

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na new start / nové začátky

  1. Petr Ocasek říká:

    No výborně, těším se :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.