once upon a time i wanted to be a tour-guide / bylo nebylo, chtěl jsem být průvodce

(česká verze níže)

Well, I have had many dream jobs – archeologist, urbanist and fantasy-bookstore owner among them. But one of my most persistent ideas was to create a tour-guide for café flaneurs in Brno. Or maybe just any reasonable tour-guide in English about Brno. Back in 2002 when visiting the Baltics, I met for the first time books from In Your Pocket series. These handy guidebooks don’t tell you everything and anything about history of the city, but will send you with a cool wit around the town to discover interesting pubs, clubs, restaurants – and in one place they serve also all the essential information you might need (how much shall be the taxi from airport to center, how do you pronounce „beer“ in local language, which places to avoid, which of famous tourists places are not worth etc.) – together with a map, having the right format to be „put in your pocket“ – this seemed to me like a great piece of work and I wondered, why we don’t have this in Brno.

As the concept came from Lithuania, I thought they might be interested in Brno too, but later I learned they have covered also Prague and that one of the main guys (at that time) was a Czech expat who came back… In 2003 I felt too shy to contact them as I thought they wouldn’t take me seriously and also because I worried that any Prague expat sees Brno as „last McDonald on the way to Vienna“. With some of my friends and my former English conversation teacher (Czech guy raised in Canada who lived in California for a long time) I thought about starting it all ourselves – as there was no source of English information about Brno updated on a regular basis and Brno – for real, no kidding – was slowly becoming an interesting spot for some foreigners, especially students, but even some tourists :)

I got back to the idea twice, but it never made it – and today, after seven years, we still lack a guidebook like IYP is. But, we have at least some websites for English speaking people interested in Brno. My friend and ex-schoolmate from Brno, Michal Kašpárek, started Brnonow.com, there is also more commercial, but maybe useful A-Brno.com site and not to forget – expats got together themselves on Brnoexpats.com. But… although I don’t think of Prague as of „home“, I no longer live in Brno. So my chances to start something there were very limited.

And that’s where Spotted by Locals comes into play :) The founders contacted me long time ago, but at that time I felt too busy with mBank, so I thanked them and rejected their offer. But I kept an eye on them to see the results, and later on I even sent them some comments. Then I told them to feel free to take me in if interested and in May we met in person for a very nice talk – but there were more people willing to contribute and eventually, two ladies were chosen, not me :) The final invitation came in in October – one of the guys who started Prague SBL guide is about to move, so I got the chance :)

What the hell it is you ask? Well, Spotted by Locals is driven by the idea, that locals know the secret places a tourist would probably miss – and these are the most interesting ones. Like, say, you visit friends living somewhere, they won’t probably bother you with overpriced tourist venues on main square, instead, they show you ever changing new / hidden / remarkable places they like themselves. As a member of Couchsurfing / Hospitality club I always tried to do this for my guests and I was happy to be given this back from my hosts.

I have the pleasure to be member of Prague team (I will be there once I have at least part of my articles ready – instead of Steve). So my question is – any interesting tips in Prague? :) I of course have some ideas, but as I’ve always been keen on finding these strange hidden places, feel free to send some piece of advice! :) Otherwise just wish me luck in my „new job“ (disclaimer – I’m doing it cause I always wanted to share my explorations… though it is paid position, I don’t expect a huge income, I’m doing it because I like it).

kdysi jsem chtěl být průvodce nebo aspoň nějak aktivně pomáhat turistům – prostě tahle oblast mě vždycky zajímala, a to hlavně jako brněnského patriota, kterému přišlo nefér, že jeho milované domovské město je posuzováno prismatem Prahy (= v Praze je tolik zajímavých památek a vy tady máte jeden hrad, co bylo vězení, katedrálu, co před 120 lety neměla věže a světoznámou vilu, která brzo spadne a vy tak ztratíte zápis v Unesco).

přišlo mi to trapné, protože přestože vše výše uvedené je fakt – nic to nemění na tom, že v Brně se skvěle žije, kalí a raduje :) když jsem v roce 2002 podnikl s kamarády výlet do Pobaltí (cestopis a la txt), setkal jsem se poprvé s průvodci In Your Pocket. nebylo tam moc historických keců, zaměření bylo na hospody, restaurace, kluby a hotely, ale byly tam všechny možné šikovné informace (kolik stojí známka nebo kam nechodit, jaké jsou státní svátky, pár základních frází, mapa centra i okolí) a hlavně styl byl vtipný, někdy až ironický – celkově prostě jasná trefa a přitom se – jak název napovídá – vešly tyhle brožury do kapsy. když jsme se vrátili, říkal jsem si, že je ostuda, že v Brně nic takového nemáme a dvakrát jsem sám vymýšlel, zda a jak to nezkusit. uvažoval jsem, že bych kontaktoval přímo IYP – ale pak mě odradilo, když jsem se dozvěděl, že v té době se snad vedení mělo stěhovat do Prahy a měl tam mít vliv nějaký Pražák – osmašedesátník, a Pražáci by (říkal jsem si – možná mylně) neměli zájem dělat průvodce pro poslední zatáčku směrem na Vídeň, také známou jako první českou vesnici s Mekáčem na návsi… :) nicméně fakt je ten, že pokud vím, dodnes to nikdo neudělal a tak máme jen anglické stránky o Brně na netu… nejzajímavější je podle mě Brnonow.com, kterou vymyslel a zprovoznil můj kamarád a bývalý spolužák ze žurnalistiky Michal Kašpárek.

já se ovšem následně stal Brňákem v exilu, takže z brněnského průvodce sešlo… místo toho mě oslovili zakladatelé serveru Spotted by Locals, jestli bych nechtěl psát o Praze. nejdřív jsem odmítl já (byv plně vytížen v mBank), ale po očku jsem je sledoval, a když spustili pražskou stránku a já tam nenašel žádné ze svých oblíbených míst, napsal jsem jim. tak se nakonec stalo, že jsem se dostal do druhého kola nabírání lidí – ovšem po osobních setkáních (zájemců bylo tuším sedm, místa dvě), dostaly přednost slečny, z nichž místní twitterská (a nevím jaká) komunita může znát @cutie_01 :) nakonec ovšem v říjnu oznámil jeden ze zakládajících spotterů, Steve, že končí – a na jeho místo jsem se tedy procpal já a tak se stal součástí pražského týmu.

co že to vlastně je? idea je taková, že přijedou-li vaši kamarádi do Prahy, tak je sice možná vezmete na hrad a na karlův most, ale taky jim ukážete místa, která by sami asi nenašli – takové ty skryté poklady. to byl vždycky můj cíl, když jsem byl hostitelem (jako člen Couchsurfingu / Hospitality clubu), a často mi to oplatili zase moji hostitelé, když jsem byl někde v cizině. Spotted by Locals (čili „Nalezeno místními“) je totéž přes web – vyhrávají řadu cen a tak doufám, že si ty moje tipy někdo přečte. dnes už tam spousta mých oblíbených míst je (Cross Club, NOD), ale mnohá ještě chybí, takže budu mít o čem psát :) zatím jsem si jen některá místa „zarezervoval“ (aby mi je mí kolegové nevyfoukli), třeba U Vystřelenýho Voka nebo pár míst na Smíchově a v Karlíně :) ale budu rád, když mi třeba nějaké tipy napíšete do komentářů – objevování méně známých a o to zajímavějších míst mě vždycky bavilo.

zajímavost SBL je taky třeba to, že pro interní komunikaci se používá Ning, u nás nepříliš rozšířená služba, která umožňuje udělat si vlastní social network. a že jsme tu měli to výročí dvaceti let od pádu zdi, objevil se na SBL i jeden speciál – interview s Glenem Emerym, který o Praze počátku 90. let vydává knihu povídek a má za sebou spooooustu barů :)

takže tak. a příště už seriozněji. třeba o soutěžích na Facebooku. nebo o tom, jaké jsou k dispozici nástroje na sledování reputace v sociálních sítích… (btw. zdá se to jen mě, nebo píšu tak dlouhé texty, že to nikdo nemá šanci dočíst do konce? jsem zastydlý grafoman?)

Záložka pro permanentní odkaz.

4 reakce na once upon a time i wanted to be a tour-guide / bylo nebylo, chtěl jsem být průvodce

 1. Miloslav Hamrik říká:

  velikost v pohode… a hlavne jsem rad, ze jsi to napsal dvojjazycne :D

 2. jvjr říká:

  Proti délce nic nemám, ale fakt je, že teď jsem neměl čast to číst :-) BTW, docela bych bral obě verze vedle sebe; ušetřilo by to skrollování.

  Je to už pár let, ale jedna Američanka byla nadšením bez sebe z Pražské tržnice včetně bramboráků (pravda, byla tam shánět maskáče na nějaké maškarní kostýmy, jejichž produkce jí je koníčkem – a celý výlet do Prahy jí financoval kamarád z převozu jabloneckých korálků v zavazadlové kvótě, tak nevím, nakolik je to relevantní pro cílovku SBL).

 3. jakubfiala říká:

  proti delce urcite nic nemam, i kdyz me po prichodu odradila (primlouvam se za jine reseni dvojjazycnosti – vedle sebe / prekliknuti / neco, aby se jeden vyhnul scrolovani); obsahove rovnez dobre; doufam, ze budes i nadale upozornovat na nove grafologicky pociny na twitteru

 4. jan boček říká:

  taky mi to přijde ok, větší délka pro mě není u osobního ani poloosobního blogu problém (beztak s tím nic nenaděláš, grafoman prostě seš:) každopádně zajímavá služba, díky za tip.. kdybyste začali mít zájem o Brno, dejte vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.