the chatroulette hype / šílenství okolo chatroulette?

(česká verze níže)

well, the time has come for me to say a few words on the latest hype here… after reading some coverage (generally in English, the hype did not really hit CZ much) we have tried it ourselves to see what we can get. ok, so the Chatroullete is a meet-random-folks-on-video-chat thing. believe it or not, there aren’t that many penises as one might think watching the Jon Stewart’s coverage.

but on the other side, you don’t often meet such entertainging guys like merton playing his Chatroullete improvisation (both links via digital freak, thanks Marek!).

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=JTwJetox_tU?wmode=transparent]

anyway, that does not mean it is not fun. though it certainly IS a typical hype, there is a reason behind it. it can actually get catchy, if you are a wee bit creative person. especially if you have other people around to share it with. we have had a good time for more than an hour when three of us were drinking beer, smoking joints and waving to other people from all over the world randomly popping out on our screen. some people smiled, many and many asked where are we from, even more „nexted“ us in less than 3 seconds.

is there any potential for such a service? well, as it was said (Mashable), guys already test subdomains for creating less random (or theme based) roulettes, e.g. london.chatroulette.com should be for people from/of/about London… if the subdomain does not exist, you create it by typing it into the browser. this is quite a smart move.

i think of two concepts:

1) a pub with webcam and a „hot seat“ – if there’d be a geeky enough pub (dunno about such in Prague, but surely there are such elsewhere, in Valley or in Berlin or wherever else), you can change your TV into Chatroulette experience. the person on the hot seat would answer on the chat, the visitors of pub might or might not be looking / performing / having fun with random strangers stairing at the pub.

2) great opportunity for artists. you can perform sketches, you can use decorations, you can hide / reveal stuff, you can do readings – there are basically no limits. of course this could be non-commercial or commercial – since if you do it commercial, you will just watch unpredictible reactions of your random public and you can play them some „funky“ advertising. you can use double-projection or montage, record the reactions and mash them up – the possibilities are ENORMOUS and the result might be a catchy viral video. i bet clients like Red Bull or other innnovative companies may go for it. (credit if you rip, please :)

ps: a small update (30/03) – scroll to the bottom for a great animated GIF, thank kentek! :)

– česká verze –

i když o projektu Chatroulette jste se mohli dočíst i v češintě (iDnes, TyInternety), nijak velkou senzací se tahle služba v ČR nestala. výše, v anglické verzi článku, jsou odkazy na dvě videa (která jsem shlédnul na Markově digital freak blogu). kouknul jsem na ně a ve třech lidech jsme to sami zkusili. výsledek? ani tolik penisů (nebo novinářů), jak to vypadalo podle Jona Stewarta, ani nic tak legračního, jako bychom potkali Mertona z druhého videa. nicméně, byla to docela legrace.

jistě, samozřejmě je to hodně nafouknutá bublina (speciálně tedy v USA), ale nemyslím, že by v tom nebyl potenciál, a v tom se shoduji s posledním článkem na Mashable. my jsme si k více než hodinové session otevřeli pivo, ubalili jointy a koukali, kdo na nás vykoukne. několikrát jsme si trochu popovídali, přiťukli, hodněkrát se nás druhá strana ptala, odkud jsme, párkrát padl dotaz, zda by se slečna na naší straně nemohla svléknout. úplně nejčastěji zmáčkla druhá strana „Next“ rychleji než my. paradoxně to byl i případ všech úchyláků (až na jednoho – ten si ho ovšem honil decentně přes kalhoty a ani na naše povzbuzování se neodvážil o nic víc).

na Mashable zmiňují novinku spočívající ve vytvoření subdomén – na london.chatroulette.com budou tedy pravděpodobně Londýňané nebo ti, co je chtějí potkat. chytrý tah. osobně mám v hlavě dva nápady / koncepty:

1) spustit to v hospodě, kde by byla kamera a „hot seat“, záběry z kamery snímající hospodu by šly druhé straně, a za hospodu by psala osoba sedící na horkém křesle. dost dobře si to nedovedu představit v Praze (možná na Blanici nebo podobném „kolejním“ místě?), ale třeba v Londýně, Berlíně či Sillicon Valley ano. prostě taková legrační náhodná podívaná na blázny z celého světa.

2) skvělá příležitost pro umělce. pro své náhodné publikum si lze připravit v podstatě cokoliv: skeč, divadelní hru, pouštět video, používat kostýmy a rekvizity, udělat čtení – limitem je jen vaše představivost. samozřejmě to je možné udělat komerčně i nekomerčně – pokud budete dělat na něco reklamu (pivo, čokoláda, energy drinky, skupina, počítačová hra), můžete to udělat vtipně a nahrávat neočekávatelné reakce druhé strany. možnosti jsou obrovské a vsadím se, že firmy, které by do toho šly, se najít dají (napadl mě třeba Red Bull). jediný problém je se zobrazováním oněch osob na druhé straně – problém se soukromím se dotkl i výše zmiňovaného Mertona, který musel některé lidi „sestříhat“ nebo „rozpixlovat“. tak kdybyste se do nějaké akce úspěšně pustili a tohle vás inspirovalo, dejte mi vědět :)

ps: update 30/03 – kentek poslal link na tenhle zásadní animovaný gif:

Záložka pro permanentní odkaz.

4 reakce na the chatroulette hype / šílenství okolo chatroulette?

 1. Václav St říká:

  Dobrý nápady. Klidně v hospodě namířit tu kameru na celou místnost a promítat chattroulette na plazmu místo TV přenosu.

 2. jvjr říká:

  Hey, why did you leave out the bit about perverts from the English version? The world needs to know!

 3. jan boček říká:

  I’m in. poetry vs. penises. (anyway, good poetry should work like masturbation)

 4. Adam Zbiejczuk říká:

  Pěkné video o Chatroulette: http://vimeo.com/9669721

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.