prague foursquare day / geekové a restaurace

(česká verze níže)

If you read this, there’s quite a chance you have heard about Foursquare. This next big thing has gained popularity mostly in USA and you can probably call it a „social mobile game website“. As a member you „check in“ in various locations and you earn badges of various types. When 4sq is down, you shall not leave your home, since you can’t check in elsewhere anyway!

I have seen people around me flooding their Facebook / Twitter accounts with messages from 4sq (and people asking them to stop it), so I was aware of the trend. However, though i like to jump on the train among the first ones, I also belong to people who haven’t find the smartphones as something they should own. So instead of having iPhone, HTC Hero, Android – i’m a proud user of Nokia 6021 and it doesn’t look like there’s gonna be an application for this phone anytime soon (ok, I believe half of people just bounced away as a guy claiming to be social media specialist with such a phone is a freaky creature).

As a result of grassroot efforts, 16th April was declared „Foursquare day“. Since Czech people always try to trick and outsmart the others, #prague4sqday was called for 15th April, putting us in the lead. Unsure about number of 4sq users, the meet-up organizers hoped at least 50 users would come, earning this way the „swarm badge“ (wondering how many badges are there? I like this list).

It all took place in a famous restaurant Como (in the heart of Prague life – Wenceslas Square), because it is the only place in Prague where you can actually get some bonus for check in (15% discount for every second check-in during happy hours). The place is run by Matesola, a famous food blogger, who helped the geeks enter the mysterious world of chefs, wait stuff, wine distibutors and more. Being one of the first in .cz to try out Twitter for promotion of a venue, seeing him as 4sq poweruser comes as no surprise. The other organizer was Martin Hassman, well known editor / writer / consultant among Czech geeks :)

I got to Como a bit earlier to be able to catch Adam Javůrek before the crowd eats him – since a few days ago, he announced oficially the new company – NextBig (great to have competitors who are your friends and whom you know well). We sat down by the front door, so we were able to watch the flow of geeks coming. And yes: that was the kind of meeting only the early adopters attend. I guess I knew half of them – as they seem to flock together and you’ve met them on delicious, last.fm, they were the first Facebook and Twitter users. Actually, after I got back home I found out there were many people in the other half I know too – but only as nicknames ;)

As there were more 4sq enthusiasts coming, it became clear, that the „plan b“ of Martin and Matesola will not be necessary – which is quite a pity :) Afraid there might be less than 50 people they planned to send the girls (yes, Czech geek girls are the best, no doubts) out to catch enough guys with smartphones, make them register on 4sq and check-in :)

Matesola welcomed us in Como, promised more free drinks (I was driving later, so I got a bottle of non-alcoholic beer as an extra, thanks!) and snacks after Martin’s presentation „Everything you always wanted to know about Foursquare but were afraid to ask“. Available on prezi – but only in Czech. Meanwhile people start to gather in small and liquid circles trying to match the faces and nicknames, meeting old friends and making new ones.

It looked a bit strange, the geeks (or, majority of them) didn’t really fit in this restaurant (wondering, whether Matesola realized his fellow organizer Martin wear socks in sandals – which Matesola fights with his awesome FB group :) but in the end it didn’t really matter and everyone looked generally pleased. People were crazy about iPads (three pieces of them), plotted about the absent people, talked business, took a lot of photos (the first one to publish them was Jirka Chomát – also pictures here are from his gallery).

All in all i must say I don’t regret registrating on yet another social network. 4sq prague day was a great event. So hopefully next time we’ll meet again on yet another next big thing? :)

aktualizace 17. dubna – opožděná česká verze:

pokud čtete moje zápisky, je docela možné, že už jste o službě foursquare četli / slyšeli (pokud ne, napravte to třeba článkem na inflow, který odkazuje na dana dočekala, miloše čermáka i na anglické články o možnostech využití 4sq pro knihovny). je to taková sociální / mobilní / síť / hra… po registraci se přihlašujete na různých místech (nejčastěji restaurace, kluby a bary, ale v zásadě i cokoliv jiného) a za to postupně získáváte odznáčky… celé mi to přijde jako chytře vymyšlená zábava – která je naprosto k ničemu.

protože můj úžasný telefon je nokia 6021 a nikoliv iphone, htc hero, android či podobné legrace – ano, vím, že je to vlastně ostuda, ale může za to asi podvědomý strach, že dostanu-li telefon s internetem, bude se mnou už úplně ámen – tak jsem foursquare ignoroval, jen jsem pozoroval, kdo z mých přátel a známých jako další podlehl a spamuje své okolí statusy z 4sq na twitteru a/nebo na facebooku.

nicméně když byl 16. duben vyhlášen mezinárodním foursquare dnem (proč? protože 4/16 – americké psaní tohoto data – je 4 a 4 na druhou, kapišto geek humor?) a v praze začali martin hassman a matesola plánovat setkání, řekl jsem si, že se nedá nic dělat a že se tedy taky zaregistruju… pražští organizátoři fikaně vybrali datum o den dřív, takže se prague foursquare day stal vlastně prvním na světě (a proto taky ta anglická verze), cílem bylo dosáhnout počtu 50 přihlášených uživatelů, což by znamenalo pro všechny odznáček „swarm“ (roj, dav).

vše se odehrávalo samozřejmě v restaurantu como na václavském náměstí, protože je to jediné místo v praze, kde uživatelé 4sq za svůj check-in mohou něco reálně dostat (každá druhá návštěva – 15% sleva během happy hours). kdo neznáte matesolu, tak o hodně přicházíte – tenhle zajímavý člověk otevřel geekům dveře do světa restaurací z druhé strany, svět číšníků, provozních, kuchařů, distributurů vína a zároveň byl vždycky mezi prvními – na twitteru, na posterous, na foursquare… martin hassman je zase bývalý šéf zdrojáku, jeden z největších odborníků na HTML 5 v čr a vůbec čistokrevný geek. no a i seznam lidí plánujících přijít na Facebooku vypadal impozantně.

já přišel dřív, abych si stihnul odchytnout adama javůrka, než ho pohltí dav dychtící po podrobnostech o jeho novém projektu nextbig – poradenské firmě, kterou založil s milošem čermákem a tomášem bellou. sedli jsme si ke vchodu a měli tak dobrý výhled na přicházející osazenstvo. znal jsem jich docela dost – to jsou totiž titíž lidé, co jsem je potkával jako první čechy na delicious, na last.fm, na facebooku i na twitteru. 50 potřebných lidí bylo dosaženo asi po půl hodině, maximální hodnota byla nakonec více než dvojnásobná: 103 (a to jsem se třeba já nepřihlásil, takže těch lidí bylo ve finále vlastně o něco víc). osobně bych tipoval, že to může být tak čtvrtina či pětina všech českých uživatelů :)

nedošlo tím pádem – bohužel – na záložní plán martina a matesoly: kdyby to vypadalo, že 50 lidí se nesejde, přítomná děvčata vyrazí do ulic a budou lovit pány se smartphony, které donutí se zaregistrovat a přihásit. matesola přivítal všechny přítomné, potěšil slibem dalšího piva zdarma a po přednášce i občerstvení (byl tam těstovinový salát, něco s lososem, jednohubky a ještě nějaké další dobroty – vše opravdu povedené, speciální drink v barvách foursquare jsem si ale dát nemohl, protože jsem ještě řídil). martinovu prezentaci „vše, co jste chtěli vědět o foursquare, ale báli jste se zeptat“ si můžete pustit na prezi.com, ale pokud jste tam nebyli, přišli jste zejména o ten „notworking“ (notorický networking). potkávali se staří známí, ovšem mnohdy se viděli poprvé tváří tvář a tak se mentálně propojovaly obličeje a přezdívky či uživatelská jména :) a vlastně až zpět doma jsem zjistil, že i když jsem měl dojem, že znám skoro polovinu lidí, podle nicku jsem znal i mnohé jiné a povedlo se mi je „prošvihnout“. no co už, snad to nebylo naposled…

kdyby tam byla bomba, tak česko přijde podle mě o dobrou polovinu early-early adopters. asi by nedošlo na státní smutek, ale po elitě českého internetu by byla veta ;) lidé se seznamovali, drbali o novinkách i nepřítomných lidech, slibovali si business schůzky, fotili (fotky jsou z galerie jirky chomáta, který je uveřejnil jako první) nebo zkoušeli iPady – byly tam celkově tři, čili asi největší koncentrace na jednom místě v čr. celkově tedy své registrace do další služby nelituju – bylo to povedené setkání a jsem zvědav, co bude zase příště.

můžete se taky podívat na video na blogu webexpa :)

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na prague foursquare day / geekové a restaurace

  1. Nate Bonilla-Warford, OD říká:

    Glad yo guys had fun!

    -Nate

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.