Jo Nesbø – Nemesis (Sorgenfri)

Kniha Zlín udělala docela netradiční a ojedinělý krok, když nabídla blogerům a internautům možnost získat knihu zdarma – reading copy – výměnou za recenzi v sociálních sítích. Sám tento fakt vyvolá možná zdvižená obočí – co z toho mají, nějaký bloger… Hned na úvod mohu říct: Jo Nesbø a jeho kniha Nemesis se mi opravdu líbí!

Kniha Zlín (Czech publishing house) prepared quite an untypical promotion in our country – reading copies for bloggers. I got my hands on Czech translation of Jo Nesbø’s book Nemesis before it hits the shops. And I was supposed to write a review, which you find below – but in Czech only. For my non-Czech speaking friends, I can send you to read a really nice Monkey Bear review.

 

(CZ version only follows)

Předem tedy víte, že jsem knihu dostal výměnou za to, že o ní napíšu a možná si říkáte, jestli to tedy bude skutečně objektivní recenze (nebo spíše zápisek, abych nefušoval do řemesla literární kritice). Vynasnažím se – četl jsem toho poslední dobou víc, rozdíl je hlavně v tom, že tentokrát jsem slíbil, že napíšu.

Jo Nesbø je velmi úspěšný norský autor, ale také zpěvák rockové skupiny Di Derre. Nejenže vyhrál řadu norských cen – včetně ocenění za nejlepší norskou detektivku všech dob -, ale jeho knihy byly přeloženy do řady jazyků, získaly i nominace a ceny ve Velké Británii a ani by mě nepřekvapilo, kdybychom se dočkali filmového zpracování. Až se nabízí srovnávat jej se Stiegem Larssonem, ještě úspěšnějším švédským spisovatelem, kterého proslavila série již zfilmovaných knih, v níž je hlavním hrdinou novinář Mikael Blomkvist. Larssona jsem nečetl (viděl jsem jen první z filmů), takže přímé porovnání vám nenabídnu, ale rozdíly i shody tu jistě budou. Hlavním hrdinou je zde nikoliv novinář, ale policista, ovšem Harry Hole je podobně kladná a zároveň pro své okolí komplikovaná osobnost. 

Neuctivý ke karieristickým kolegům, nesmlouvavý ke zločincům, zápasící se svými problémy (bývalý alkoholik), za každých okolností ochotný zpochybňovat příliš jasné výsledky vyšetřování. Ale je pravda, že tady moc příliš jasných závěrů na zpochybnění nedostane – naopak, zaplete se hned do několika případů, jež vypadají velmi nepravděpodobně. 

Na co se tedy čtenáři mohou těšit? Nejprve to vypadá na loupežné přepadení banky, které má na svědomí skutečný profík. Jenže když dal lupič na vydání peněz lhůtu 25 vteřin a personál to nestihl, chladnokrevně zastřelil pokladní – což rozhodně není normální chování. Harry, který je z oddělení vražd, tak musí spolupracovat se svým kolegou Rune Ivarrsonem, vedoucím oddělení loupežných přepadení. Harryho ho považuje za namyšleného hlupáka, Rune jeho zase za nepohodlného potížistu. Nakonec si Harry za přímluvy svého šéfa vymůže možnost pracovat samostatně, jen ve dvojici s mladou policistkou Beatou Lønn. Dcera legendárního inspektora, který zahynul při přepadení banky se ukáže jako cenná pomoc: mimo jiné i díky své speciální schopnosti – pamatovat si tváře lidí s neobyčejnou přesností velmi dlouhou dobu. 

Zatímco začínají rozplétat komplikovaný případ, Harry je konfrontován s minulostí, když se mu ozve milenka, kterou kdysi po několika málo měsících opustil. Poté, co spolu stráví večer, se Harry probudí se strašnou kocovinou a nic si nepamatuje. A Anna je nalezena ve svém bytě mrtvá… Vše na první pohled nasvědčuje sebevraždě, ale to se Harrymu vůbec nezdá. Jenže samozřejmě se nemůže přihlásit „já tady včera byl a nevypadala, že by se chtěla zabít“. Aby se v tom čtenáři ještě trochu víc ztratili, Harry se setká s legendou lupičů, tajemným Romem Raskolem Baxhetem. Jemu byla připisovaná řada bankovních loupeží, ale nikdy nebyl dopaden – dokud se sám nevzdal policii a nepřiznal k několika zločinům. Dosud s policií nespolupracoval a naopak si vyšetřovatele dokázal povodit jako na provázku (jeho oblíbenou knihou je Umění války od Sun-c‘ a o legendárním vojevůdci tvrdí, že to nejspíš byla žena). Harry je první, s kým je ochotný (i když to rozhodně nemá standardní podobu) se bavit – mrtvá Anna byla totiž jeho příbuznou. 

Pokud máte rádi komplikované zápletky a nepravděpodobná propojení, budete nadšení z toho, jak se věci zamotávají, proplétají a přitom se jednotlivé charaktery chovají vesměs uvěřitelně. Harry Hole jako hlavní hrdina není žádný superman, ale myslím, že si ho oblíbíte. Závěrečná třetina má už vysloveně strhující spád a nenechá vás na pokoji, dokud knihu nedočtete. Zatímco vyřešení zápletky s loupeží mi přišlo skutečně brilantní, „situace s Annou“ pro mě byla už lehce za hranicí uvěřitelného. Podělil bych se i o více dojmů – ale to už bych prozradil až moc. 

Nemesis je chronologicky až čtvrtou knihou s Harrym v hlavní roli a jednou z důležitých zápletek je nevyřešená vražda z knihy třetí – práva na první tři knihy ale má jiné vydavatelství, také proto u nás vychází nejprve Nemesis – která ale také přinesla Jo Nesbøvi mezinárodní popularitu. Nemesis je ale samostatným celkem a tak nevadí, že u nás Červenka vyjde později.

Závěrečné hodnocení? Výborná detektivka, která se bude líbit i těm, kdo nejsou přímo fanoušci tohoto žánru. Zajímavé, uvěřitelné postavy, komplikované zápletky, velmi vtahující atmosféra a filmový potenciál (čemuž asi napomáhá i styl psaní autora – měl jsem úplně nutkání vidět to převedené do filmových záběrů). Překlad je „prostě dobrý“ (což je v dnešní době spíše světlá výjimka), obálka zaujme i kolemjdoucí v metru. Kdybych byl donucen dávat verdikt v procentech, tak 85/100. Těším se na další díly!

Ještě doplním: ukázka na issuu.com – FB fan pageKosmas (356 Kč)

Díky za knížku :)

(foto © Håkon Eikesdal)

 

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.