Jak se mají firmy na Facebooku bavit / How companies shall engage on Facebook

I was asked to write a very short column for a Czech economical weekly magazine Ekonom – a bit on Facebook, you know. So I did. Here’s the original version. And as a bonus something about EdgeRank.

Ozvali se mi z Ekonomu, jestli bych „nenapsal něco o Facebooku“. Vyšlo to teď 15.12. v čísle 50, níže je celý původní příspěvek a jako bonus jedna zajímavá prezentace o EdgeRanku, abyste viděli, že si nevymýšlím.

(for english version scroll down)

Jak se na Facebooku bavit s lidmi?

Původně se měl tento sloupek nazývat “jak komunikovat na FB s klienty” – jenže to je právě ono: chcete-li radu v jedné větě, naučte se “bavit s lidmi” místo “komunikovat se zákazníky”. Facebook vznikl jako místo pro komunikaci s přáteli a firmy jsou tam tak trochu navíc. 

Největší úspěch pak mají logicky stránky, které mají opravdové fanoušky, kteří obdivují, co firma či značka dělá. Red Bull, Ferrari, MTV. Pokud nejste lovebrand, musíte si to nejcennější na sociálních sítích – pozornost – umět získat. K tomu je zapotřebí naslouchat a reagovat. Je-li vaší pracovní povinností starat se o Facebook, měli byste to dělat s radostí, mít ke “své” značce osobní pouto a ještě být nadšencem do sociálních sítí, sdílení a komentování. Protože není nic horšího, než když znuděný správce čistě z povinnosti dvakrát denně hodí na stránku odkaz na e-shop s umělohmotným popiskem. “Připravili jsme pro vás skvělou akci, kdy ke každé objednávce nad 1000 Kč dostanete dárek.” Nuda, šeď. Donutilo by vás to kliknout na “To se mi líbí”? 

Facebook vyhodnocuje, které stránky jsou pro uživatele relevantní a jedním z nejdůležitějších faktorů je osobní angažovanost fanoušků. Můžete jich mít desetitisíce, ale stejně jen pár z nich uvidí vaše statusy. Naopak, pokud sdílíte zajímavé informace, povedená videa nebo skvělé novinky, mohou se rozšířit i mimo vaše fanoušky. Spousta firem trpí pocitem, že nesmí sdílet odkaz jinam, než na svůj web. Proč? Vy jako uživatel přeci také nepíšete pořád jen o sobě. Často sdílíme vtipy nebo zajímavosti, u kterých si podvědomě říkáme: “To je super, to se bude kamarádům líbit.” Jako stránka byste se měli chovat stejně. 

Kombinujte různé druhy obsahu a povzbuzujte uživatele, aby komentovali, případně sami psali na zeď. Pravidla Facebooku zakazují pořádat soutěže, kde je podmínkou příspěvek na Zdi stránky („nahrejte svou fotku našeho výrobku, kdo bude mít nejvíc lajků, vyhrává“). Ale nikdo nemůže zakázat administrátorům posílat dárky lidem, kteří něčím opravdu skvělým sami přispějí. Kreativnější přístup ke komunikaci na Facebooku nestojí peníze, je lhostejné, jaká byla investice do záložek či aplikací. Jde o to, psát tak zajímavě, aby to nutilo k reakcím, k tomu „si kliknout“. Dobře fungují fotogalerie (člověk klikne na jednu fotku ve svém newsfeedu a může se snadno podívat na další), soutěže, akce, slevy – byť by se jednalo o drobnosti. 

Dejte lidem přidanou hodnotu – a budou se rádi vracet. Až takhle jednoduché to je.

(lehce pokrácené publikováno v časopisu Ekonom 50/2011)

How to talk with people on Facebook?

The title of the collumn has supposed to sound like „How brand should communicate with their customers in social networks“ – but that’s it. If you want to have a piece of advice in one sentence, it will be: „talk with people“ rather than „communicate with customers“. Facebook started as an on-line place to hang out with your pals, and companies are there simply because it pays out to FB itself in the form of ads revenue.

The best pages are logically those that stand in for brands with real and loyal fans in the offline world. Red Bull, Ferrari, MTV. If you’re not a lovebrand, you have to fight for the most valuable currency of (social) media – attention. To succeed you have to listen and engage. If your work is to take care of social media, you have to be passionate about it, love your brand personally, and be an avid social freak, commenting, exploring and caring 24/7. There’s nothing worse than a bored administrator of a page that has to write something twice a day and it just bothers him, so he thinks of something like „We have a great deal on our superb product – an extra lollipop for orders above $50“. Would it make you click?

Facebook analyzes what content fits to each user. It tries to determine the relevancy and one of the most important factors is the affinity to the brand (Page). You can have thousands of fans, but they are worthless, since just a few will actually see your updates. But on the other hand, if you have great content to share, people will share it further on among their friends and they will see your message even though they aren’t (yet) your fans. Many companies suffer from some kind of fear that every link they post must lead to their own webpage. Why? As a user, you don’t just write all the time about yourself, right? We often post jokes or share crazy links with (unconciouss?) motive: I will get many „likes“ for this! As a company, you ought to do the same.

Combine various type of content and encourage the fans to express themselves, via comments or their own posts on your wall. Facebook Advertising guidelines are strict and ban contests which happen on the Wall of the page (share a photo on our wall, the one with the highest number of likes wins something). But you cannot forbid the admins to randomly give out presents to people who are active on the page. It doesn’t cost you money to think how to be more creative on Facebook. It doesn’t matter how much cash you pumped into applications and PPC. In writing statuses, everyone is in the same position. Just make it click :) Galleries are a good way, since the theater style of viewing makes it very easy for users to see more photos. Competitions, deals, discounts, breaking news – simply some kind of value added stuff. 

Make this happen – and people will keep coming back. In the end it’s simple as that.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

3 reakce na Jak se mají firmy na Facebooku bavit / How companies shall engage on Facebook

  1. Faborsky říká:

    Adame, to je pěkný článek :) Dočtu případně v Ekonomu, ale chci se tě zeptat? Jaký doporučuješ způsob oslovení fanouška, kterého chceš náhodně oslovit? Soukromou zprávou od administrátora stránky? Ta tuším na Facebooku nedojde, dokud nejsou tito dva lidé přátelé. Nebo by jsi doporučil cestu typu: „Michale díky za doporučení, to je skvělý tip. Rádi bychom ti za to poslali náš nejnovější produkt zdarma, napiš nám svou poštovní adresu na info@nasefirma.cz„? Díky za tvůj názor a přeji pěkný den :-)

  2. Adam Zbiejczuk říká:

    Ahoj, díky za komentář. V Ekonomu je naopak zkrácená verze, tohle je ta plná :) pokud napíše admin stránky fanouškovi, který není jeho kamarádem (nebo nemají společného kamaráda), tak se tato zpráva dostane do složky Další (Other) – což tak sice funguje už hodně dlouho, ale většina lidí o tom neví (plánuju na to konto napsat taky malý článek). Varianta napsat to na Zeď je taky lepší z toho důvodu, že to mohou uvidět další fanoušci a kamarádi dotyčného a bude se jim to líbit.

  3. remarkmerry říká:

    Dobře fungují fotogalerie (člověk uniformes de futebol klikne na jednu fotku ve svém newsfeedu a může se snadno podívat na další), soutěže, akce, slevy – byť by se jednalo o drobnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.