odcházím z H1.cz | leaving H1.cz

Není to tak dávno, co jsem možná i některým z vás říkal, že na českém trhu není nabídka, která by mě přiměla změnit práci. A teď jste možná zaznamenali, že odcházím z H1.cz. Co to má znamenat? Řekl jsem si, že si to zaslouží drobné vysvěltení.

I kept repeating, there’s no offer on a local market, that would make me change my job. And now I leave H1.cz. What does it mean? I guess I owe you an explanation.

(for English version, scroll down)

Pokud netrváte na tom, že musíte pracovat ve firmě do deseti zaměstnanců, není podle mě v oblasti on-line marketingu lepší místo než H1.cz / Ataxo. Neopakovatelná koncentrace profíků a nadšenců (na 4sq pořád plno), přátelská atmosféra, možnost profesního růstu, tým programátorů jako bonus, taky možnost pracovat pro největší klienty (nejen) v ČR. Zároveň s překvapivě nízkou úrovní byrokracie a bulšitování (na to, jak velká je to firma, jen v Holešovicích je to přes 100 lidí), příjemným pracovním prostředím (fotbálek, ping pong, dvě velké terasy, kde se v létě griluje), vstřícným přístupem k volné pracovní době…

Všechno pěkné – ale já chci prostě víc. Co přesně? Je to jednoduché, být slavný a bohatý a to nejen na miniaturním českém písečku :) svůj recept jsem docela otevřeně vykládal spoustě lidí, takže nemám problém napsat veřejně, jaký mám plán.

Už před časem jsem si uvědomil, že vlastně nic moc neumím. Mám sice (prokletí žurnalistů) docela široký všeobecný přehled a dáte-li mi trochu času, napíšu asi v zásadě smysluplný článek na ledasjaké téma, ale nejsem až tak dobrý na nic konkrétního. Nejsem expert na marketing, ale umím poslouchat lidi, číst, psát a hledat na internetu (jak se ukazuje, není to zdaleka tak samozřejmé, jak by si člověk myslel). Umím relativně slušně anglicky a rád vymýšlím kreativní věci (které mě už ovšem nijak extra nebaví realizovat). Dobře vycházím se spoustou lidí a hodně jich je opravdu zajímavých a velmi schopných a mě baví je propojovat. A chtěl bych se v dohledné době přestěhovat k moři.

Jak tedy konkrétně na to? Budu investovat do dělání dobra. Procházet české i zahraniční stránky na Facebooku a radit firmám, kde by mohly něco udělat líp. První rada zdarma. Všechny rady dokumentované na blogu. Srovnání a záznamy toho, co jsem už poradil ve formě white-papers. Pěkný design, většina obsahu v angličtině. Co nejdřív chci také napsat knihu, ve které se chci popasovat s některými mýty, co mi dlouhdobě pijí krev, namátkou: FB je marketingový nástroj, čím víc fanoušků, tím lépe… Myslím, že v Česku je spousta lidí, kteří se vyznají a dělají věci dobře – a ty chci představit „ven“ (takže součástí by měly být rozhovory a case studies – nejen české). Zároveň odcházím myslím skutečně v dobrém a H1.cz zůstane mým klientem :)

No a samozřejmě se to neobejde bez zapojení se do mezinárodní debaty na Twitteru a blozích – mít blog se vyplatí jen tehdy, když jej někdo čte, aby ho někdo četl, musíte číst jiné blogy a tam komentovat a tak dál. Věřím, že to není nemožné, vyzkoušel jsem si to v menším rozsahu už dřív a v podstatě se jen stačí ozvat. A upřímně: řada těch tzv. slavných osobností z oblasti social media na mezinárodní úrovni jsou rychlokvašky, šíbři a pseudoexperti. Jako u nás. Takže jediné, co mě může reálně zastavit, je vlastní lenost. Proto taky dávám výpověď, abych měl pořádnou motivaci na sobě a svém plánu makat.

A co vy? Můžete si mě od ledna najmout (jsem drahý a nerad pracuju) nebo se pohodlně posaďte a sledujte, jestli se proslavím nebo znemožním (brzo budu mít nový web, se kterým mi pomůže @adamhruby). To máte zadarmo.

 

If you don’t insist on working in a company with less than 10 people, I think there’s no such company as H1.cz / Ataxo on the Czech market in the field of on-line performance marketing. An extraordinary concentration of pros and geeks (4sq is on!), friendly atmosphere, professional growth, team of developers as a bonus, not to forget the chance to work for the biggest clients (not only) in CZ. At the same time, surprisingly low level of bureaucracy and bullshitting (keep in mind it’s 100+ people in HQ alone), great open space (table football, ping-pong table, two terraces suitable for summer BQs), reasonable attitude towards your own time organization…

Basically, it’s all good – but I want more. What exactly? It’s simple: to be rich and famous, and not only in a small Czech sandbox :) I spoke about my plan with many, so I can basically describe it publicly. 

It’s been some time that I realized I’m actually not an expert – for any topic. Though I suffer the curse of journalists – to be able to deliver a usable article on a really huge range of topics (given internet access and some time), there’s hardly anything I would be really good at. But I know how to listen to people, I can read and write and search on-line (seems to be more rare case, than I would thought). I can read, write and speak English and I like to work on new and creative ideas and concepts (rather than on their execution). I can go along well with people and I know many really skilled professionals in very different areas – and I like to connect them. Plus my goal is to move to live by the sea in not very distant future.

How to do it? I will invest in doing good stuff. Browsing Czech and foreign pages on Facebook, telling companies how to make it better. First piece of advice for free. All the stuff covered on my blog. Do some lists and comparisons and publish them in a form of white-papers (keyword rich!). Nice design, most of the content in English. I also plan to publish a book in Czech as soon as possible – destroying some of the myths about social media still too common among marketers (social media is mostly about marketing, more fans, the better). There’s plenty of great people in CZ and I’d like to promote them too – so cooperation, interviews, case studies. 

And this of course can’t be done without joining the international conversation. On Twitter and around blogs – having your own blog works only when you take part in reading and commenting others. I know it’s not impossible, I kind of tried it before and basically you should just let others know you’re here. And frankly – many of the so called social media gurus are upstarts and fraudsters – same here as on the international level. It’s just whether I get myself together and work hard (as I know I’m basically a very lazy person) enough to make it. That’s why I quit the job – to get the real motivation to succeed with my plan.

And you? You can hire me (starting January) or just subscribe comfortably to my upcoming site (to be built in cooperation with @adamhruby) and watch me win or lose. No tickets required. 

 

 

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

22 reakcí na odcházím z H1.cz | leaving H1.cz

 1. Daniela Krupicová říká:

  Držím pěsti!

 2. podolinek říká:

  Good luck my friend!

 3. Beata Ruben říká:

  Sounds like a plan! Keep my fingers crossed for you…When you have a pricing list, let me know. I shall consider hiring you next year ;)

 4. Jindřich Mynarz říká:

  Hodně štěstí, Adame!

 5. Honza Páv říká:

  hmm, tak to si nenechám ujít! naprosto chápu a držím palce..

 6. Tonda Růžička říká:

  Poměrně odvážné rozhodnutí, které ale do jisté míry chápu. Držím palce :)

 7. Adam Reinberger říká:

  Držím palce, jmenovče. Budu s radostí sledovat Tvou cestu za slávou, mořem, vínem (pivem), ženami, zpěvem a penězi. ;)

 8. janrezac říká:

  Jsem drahý a nerad pracuju by mohl být hezký popisek na twitter :-)

 9. Bzzz Wa říká:

  Odvaznemu stesti preje ;]

 10. Ondřej Kubík říká:

  Jdu do toho taky! :)

 11. Patrik Chrz říká:

  No tož hodně štěstí. Odvážnému štěstí přeje. Když se znemožníš, tak se na to stejně za pár let zapomene, ovšem když uspěješ….. (tak se na to nejspíš zapomene taky, ale aspoň budeš mít ty prachy :) ).

 12. Ladik_ říká:

  Hodně štěstí!

 13. Jan P. Hanousek říká:

  mhm..? to jsem teda fakt zvědav… ;*)

 14. Marek Baco říká:

  za „normálních okolností“ bych možná litoval těch chvil, kdy jsme tohle rozhodnutí společně rozebírali po cestách do Krna a okolí :)

  Jenže Adame, stal ses mým přítelem (nejen kolegou) a navíc v tohle rozhodnutí věřím a ani nevíš jak Ti v Krně držím palce.

  Věřím v Tvůj úspěch, protože jsem Tě viděl pracovat a mluvit s klienty. Věřím v Tvůj úspěch, protože vím, že v Krně je ženská, která Tě bude v podporovat za všech okolností. Věřím v Tvůj úspěch, protože vím, že společně budeme ještě pracovat na několika projektech… a pokud to nebudeš flákat, nepropadneš prvním traumatům / zklamáním / aroganci freelance života, dotáhneš to ještě hodně daleko.

  PS: já si pak vyberu nějaký ten podíl za ty drobné „inspirační kecy a povídačky o konci světa“ :)

  Życząc powodzenia, drogi przyjacielu!

 15. Adam Zbiejczuk říká:

  Díky moc za podporu – svým způsobem jsem si tímto „coming outem“ na sebe upletl bič, protože teď mi nezbývá než začít na tom naplno pracovat, holt jste svědci, že jsem to říkal :)

  Marku, díky moc, cením si toho! Máš to u mě, věřím, že se budeme potkávat v Krně i v Praze :) a možná pak někde v divočině, až nastane ten konec civilizace.

  Jinak jestli mi tohle nezvedne Klout skóre, tak to balím a vylezu až po vánocích :D

 16. pslavik říká:

  Hodně držím palce, aby se ti to povedlo! Tvůj záměr je super a všude kolem vidím, jak je potřeba těmhle lidem radit a vzdělávat je.

 17. Eliška Vyhnánková říká:

  Adame, hodně štěstí! Už se těším.

 18. Michal Berg říká:

  co se týče toho moře, věděl bych o jednom docela přjemném ostrově v Karibiku ;) Good luck!

 19. klimeklada říká:

  „Budu investovat do dělání dobra.“ – to je dobrý podnikatelský záměr, to by mohlo vyjít :) Navíc, ten koment Marka Bači, no slyšeli jste slovo Boží… :) Podepisuji. Tak ať se daří! A kdybychom k tomu mohli jakkoli pomoci, tak se ozvi, kámíku :) Zdar a sílu.

 20. Marek Šoth říká:

  Drž se! ;)

 21. koolazz_cz říká:

  Adame, je to inspirativní. Jsem na tom trošku podobně. Přeji ať to vyjde ač s menším zpožděním! :).

 22. compnomoske1982 říká:

  Well, I do not really suppose this may work.
  lowest price FRENCH SOLE fsny | cheap online Towels | one sale cheapest Love Child

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.