Pár novinek z Facebooku

Nějak se to nahromadilo a nechci to míchat s osobním životem. A přitom bych se rád podělil o pár novinek (některé ani nejsou moc nové, ale podle ohlasů zjišťuju, že i některé staré novinky ne všichni znají) z Facebooku. Potřebujete přejmenovat svoji stránku? Najít co nejúplnější seznam fanoušků vlastní stránky? Dumáte, jestli začít používat Facebook Business Manager?

Někdy si říkám, že je trochu hloupé, jak málo vlastně píšu o pracovních věcech, takže tady aspoň pár tipů.

1. Chci přejmenovat svou stránku na Facebooku

Hodně často lidi řeší situaci, kdy potřebují z nejrůznějších důvodů přejmenovat svou Facebook stránku, která už přesáhla 200 fanoušků (do té doby to jde snadno – pokud máte 202 fanoušky, tak prostě dva oddělejte, zase se vám ta možnost objeví). Donedávna to byla docela složitá věc, ale zdá se, že Facebook výrazně rozšířil svou zákaznickou podporu v ČR a už mnohem víc lidí má možnost o změnu požádat. Pokud vám funguje stránka „I need to change the name of my page„, gratuluju, patříte mezi ty, pro které to funguje. Nevím, na čem to závisí (můžete mít FB dlouho nebo ne, v angličtině nebo v češtině, mít Business Manager nebo ne – ani jeden z těch faktorů na to zdá se nemá vliv).
Pokud to nefunguje, další varianty jsou: 1) přidat si administrátora z USA / Kanady (ten by měl mít možnost „request name change“ přímo u políčka Název stránky) 2) využít nějaké z velkých agentur, které mají FB accounta a ten pro ně podobné věci zařizuje. 3) změnit si IP adresu na USA (a jazyk na English-US) a tlačítko Request change by se mělo objevit i vám (podrobný návod má Jan Kašpar).
Ve všech případech jde jen o šanci požádat o změnu, není to rozhodně automatické. Ke změně by ještě měl být nějaký rozumný důvod.

EDIT září 2015: Tak už je snad pro větštinu uživatelů hotovo – stránky jdou přejmenovávat velmi snadno, bez dalších komplikací i při více než 200 fanoušcích. Více v příspěvku na Newsfeed.cz. Ovšem finta s americkou IP adresou se může i nadále hodit, třeba když chcete požádat o spojení své stránky s neoficiální stránkou, kterou vytvořil FB automaticky (s obsahem např. z Wikipedie).

2. Chcete seznam všech fanoušků vaší stránky na Facebooku

Taky hodně častý požadavek – pominu-li fakt, že vlastně netuším, proč to někdo potřebuje – nicméně na něj v podstatě není jednoduchá odpověď. Jedna z jednodušších (a málo známých) možností je podívat se do Settings (Nastavení) stránky, vybrat Banned Users (Zablokovaní uživatelé) a pak si překliknout na People who like this page (Lidé, kterým se to líbí). Viz screenshot. Na stejné místo se dostanete (jen se víc naklikáte) přepnutím na „Využívat FB jako stránka“ a pak když kliknete na místo, kde by normálně byly Žádosti o přátelství.

scr-fb-seznam-fans

Ale mohu vás ujistit, že to stejně nejsou všichni. Jiný náhled, možná užitečnější, dostanete, když využijete tohoto odkazu: https://www.facebook.com/search/168988373207843/likers – kde ono číslo bude ID stránky (při hledání stránky je to vidět v URL nebo použijte třeba tento web. Výhoda je, že o fanoušcích uvidíte rovnou spoustu zajímavých informací.

3. Co je to Facebook Business Manager a proč ho využívat

Facebook doporučuje firmám používat nový Facebook Business Manager, ale po pravdě řečeno se toho o něm zas až tolik nedozvíte.

Facebook vytvořil tento nástroj pro firmy a zejména pro agentury, aby bylo možné snáze a lépe pracovat s větším množstvím účtů a stránek. V Business Manageru můžete spravovat snáz víc projektů a klientů najednou, přidělovat pravomoci, mít sdílené účty (typické zejména pro reklamní účty). Když se díváte na oficální prezentace a tutorialy, vše vypadá skvěle. Jde hlavně o to, že se výrazně zjednoduší přidělování pravomocí lidem nebo agenturám, nemusíte to dělat po jednom člověkovi. Taky máte hezky na jednom místě všechny svoje platební zdroje. Dobré shrnutí nabízí např. Adstage. Ale má to i své mušky.

– když jste na „své“ stránce, jste tam jako normální uživatel, jako admin musíte jít přes BM.
– z mobilu je business.facebook.com pro mě trochu nepochopitelně bez mobilní verze – v prohlížeči se dostanete na svou stránku jako běžný user, ale pro správu musíte využívat zvlášť appku Pages Manager
– dosud není opravený bug, který znemožňuje sdílet příspěvek ze Zdi jménem vaší stránky, která je jako primární v Business Manageru

Pokud jste narazili na nějaké další komplikace s Business Managerem, napište do komentářů.

4. Co se skrývá ve složce „Další zprávy“?

A ještě jeden „dvojtip“. Je to sice už docela známá věc, ale vždycky se najde někdo, koho to překvapí… Na Facebooku existuje kromě klasických zpráv také složka Další. Sem padají obvykle zprávy od lidí, které neznáte a nemáte s nimi ani společné přátele. Na novou zprávu ve složce Další vás neupozorní notifikace a tak věřím, že dodnes se najdou lidé, kteří o ní vůbec netuší. Obrázek jako ukázka, kde to hledat nebo na https://www.facebook.com/messages/other/… Když se sami dostanete do situace, že chcete někomu úplně „cizímu“ na Facebooku napsat (důvodů může být spousta), může se vám stát (zdá se, že tato možnost není přístupná všem), že vám to nabídne možnost „přeskočit“ složku Other a doručení mezi „normální“ zprávy – ovšem za peníze. U normálních lidí je to cca 7 Kč, ale když chcete, aby si vaší zprávy všimnul třeba Michal Horáček nebo Zdeněk Škromach, tak už vás to bude stát stovku :)

Složka "Další" zprávy a možnost zaplatit si za doručení do Inboxu

Složka „Další“ zprávy a možnost zaplatit si za doručení do Inboxu

I když tohle opravdu není novinka, na každém školení se našel někdo, kdo tuhle „vychytávku“ neznal (a tak přišel o nabídky práce, pozvánku na rande, ignoroval zprávy od starých spolužáků atd.)

No a příště třeba zase něco o tom, jak Facebook vybírá, co vám zobrazí. Nebo jaké vychytávky už dnes jdou dělat s cílením reklam na Facebooku na základě návštěvy vašeho webu. Kdybyste chtěli podobných příběhů celodenní porci, zvu na školení, které bude 27. ledna v Praze – jmenuje se Využijte sociální média na maximum :)

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

12 reakcí na Pár novinek z Facebooku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *