Web 2.0 Badge
03.8 - Mashupy
on-line verze diplomové práce -- adam zbiejczuk - mediální studia, fss mu, brno -- červen 2007


Již zmiňovaný problém se snahou společností stojících za nejúspěšnějšími službami o co největší koncentraci dat na svých stránkách kontrastuje s přístupem, který alespoň částečně vyrovnává nově vznikající situaci a vrací část kontroly zpět uživatelům.
Mashupy jsou služby, které využívají rozhraní (API), jež poskytují velké servery, které tak zpřístupňují svá data dalším vývojářům; ti mohou buď pouze kombinovat několik vstupů nebo k nim přidávat i vlastní data nebo algoritmy. Většinou mají charakter ad hoc řešení pro konkrétní, úzce zaměřenou oblast, ale existují i univerzálnější projekty, často kombinující celou řadu zdrojů. Jedním z prvních zdrojů a inspirací pro mashupy se staly API map (zejména Google Maps, ale mapy takto poskytuje i Yahoo! a u nás – jako první vlaštovky – i Seznam a Atlas). Podrobněji o nich píši v části věnované Googlu. Velmi populární jsou i mashupy, které se snaží zachytit, co zrovna „frčí“ na internetu. Princip je jednoduchý, stačí vzít jako zdroje agregátory novinek a dát je dohromady, čímž vznikne „meta-meta-agregátor“. Příkladem kombinujícím až ohromující množství zdrojů je server Popurls – v dobře zvládnutém designu shromažďuje informace z více než 15 agregačních serverů (např. del.icio.us, digg.com, reddit.com, Google News, Yahoo! News), fotky z flickru, videa z YouTube, Metacafé, a dalších serverů, podcasty (audio vysílání) z Odeo a zobrazuje titulky posledních článků z více než 30 populárních blogů. Stránka je v AJAXu, takže přiblížením kurzoru na zprávu se objeví větší popisek.
Oblíbené jsou i vyhledávače kombinující různé zdroje: např. MusicTonic při vyhledávání skupin a hudebníků dodá najednou fotky z flickru, videa z YouTube, alba, která si lze objednat z Amazonu, novinky z Yahoo! a seznam příbuzných umělců podle Last.fm.

Obr. 4: Mashup Timeline z adresáře těchto služeb Programmable Web
Popularity mashupů si jsou dobře vědomy i velké společnosti, které jejich sledováním mohou zjišťovat, jaké funkce uživatelé postrádají (když pomocí mashupů vytváří náhradní řešení) a případně na ně mohou zareagovat při vývoji aplikací. Yahoo! přišlo v únoru 2007 s projektem Yahoo! Pipes, který umožňuje v grafickém režimu jednoduše kombinovat zdroje, aplikovat na ně vlastní, či předdefinované filtry, a výsledek pak může kdokoliv publikovat na svých stránkách. Také je k dispozici ostatním, kteří si jej opět mohou upravit (klonovat) podle svých potřeb (např. změnit klíčová slova při ponechání stejných zdrojů nebo naopak). Každý si tak může vytvořit vlastní aplikaci, aniž by musel umět programovat – stačí pokročilé uživatelské znalosti. I když je v současné době celý projekt teprve na počátku, dá se najít řada zajímavých doplňků hlavních služeb. Osobně mě zaujalo např. vyhledávání nejnovější zmínky určitého termínu mezi blogy – Latest blog mentions search. Těsně po představení Yahoo! Pipes se někteří odborníci (např. Tim O'Reilly (77)) radovali, že je zde konečně onen „programmable web“ (programovatelný web), ovšem nadšení již poněkud ochladlo, protože se zdá, že pro běžné uživatele je tento koncept ještě příliš složitý a slouží tak spíše jako hračka pro programátory. Ovšem určitě se jedná o potvrzení vývojového trendu míchání zdrojů a individualizace.

(77) O'Reilly, Tim. 7.2.2007. Pipes and Filters for the Internet (cit. 10.5.2007)