rednecks attack! / burani útočí

(česká verze níže)

Damn it. I had a thousand other things to do, I need to finish my PhD application project, I was such an idiot to have my company notebook stolen and guess what? I’m going to write about politics, though it’s kind of obvious that it’s a total waste of time. First, let me introduce myself regarding „politics“. I usually voted for the Green party in all past elections – e.g. even when it was clear that they can’t make it to the parliament. I was happy to see them there and happy they chose to create the coalition which was „center-right“ (well, do these labels fit anymore? I think they don’t, but whatever).

What has happened in case of two of their members (Olga Zubová especially) – de facto sinking the ship in the middle of our EU presidency – well, I take it as a brutal „lesson learned“ and the reason behind it is imho too much democracy inside the party – which is otherwise usually a good thing. Anyway, during last year or so I was astonished to see a bit of the insides of some of the parties, as my friends and colleagues got sucked into the marketing machines on various places, more or less connected with political parties. Man, it goddamn stinks SO MUCH. And you probably haven’t seen it all, it’s just a cap of the iceberg!

On the other hand – let’s face the funny side of it. Some people quarrel about the low political culture – parties use billboards to attack each other rather than presenting their programme, everybody is (ab)using existing posts in the state administration to get the most out of it, etc, etc. Face it – what you see is what you get. I don’t believe in any kind of NWO conspiracy, but our politics turn around things which A) are not important B) you can’t really change locally C) you will have to do one way, no matter who wins. Plus, I don’t need much more evidence to believe no matter how much anger and loath you see on the display of both main political parties, they will generally agree on the REALLY important issues and all the rest is just a stunt for the public.

OK, so lets vote for a new party, which is not corrupted, you’d say. Fine. But think again – if this would be your first thought, don’t you think someone else could have the same idea. E.g. someone who was already taking part in the creation of the whole system of corruption and now is afraid of losing power to the new guys? I bet there are smart people who realized that it’s a really cool idea to make a „new party“ and get once again on the board (and yes, inspiration is all around, so you don’t have to be a truly genius). Or, at least, if there’s an opportunity, they’ve jumped in.

So here we go – I still want to take part and cast my vote. I got two choices left: the Greens and the Pirates. I’m not really happy about it – I disagree with the Greens regarding a lot of issues (nuclear energy being one of the main ones); with the Pirates I’m convinced they have no chance to get in the parliament plus I’m afraid many of them are a bunch of loonies – but what else is left?

But the last drops that made me write this piece of whining were following: the campaign against social democrats done by Jiří Mádl and Martha Issová – Přesvědč bábu (would-like-to-be-funny video making fun of older people who live in the countryside and are „dumb“ as they vote for the left) and a blog article from Jaroslav Škárka (vicechairman of Věci Veřejné mocking people using public transport). Fuck off, guys! I’m in a bad mood anyway and it makes me shout: I want to get away! This place sucks and it’s just gonna be worse – no matter what the result will be. So in the end all that’s left is a chance to play with crowdsourcing and try to get the right prediction ;) sad…

[cz version follows]

Ach jo, místo něčeho rozumného trávím drahocenný čas psaním příspěvku o něčem tak nechutném jako je politika – a to bych měl raději dodělávat projekt pro přihlášku na doktorandské studium… Stručně a jasně: skoro ve všech předchozích volbách jsem hlasoval pro Stranu Zelených (i v době, kdy neměli žádnou šanci), byl jsem rád, když se dostali do parlamentu a přidali se k středo-pravicové koalici (já to jako zradu ničeho nebral, naopak).

Celou kauzu s potopeným předsednictvím EU, ve které měli značnou roli dvě výtečnice ze SZ, jsem bral jako tragikomickou, Nicméně spíše důsledek přilišné demokracie uvnitř strany a daň za nezkušenost – ale to ještě není tak strašné (a co si budeme povídat, impuls přišel odjinud a všichni víme, odkud). Ovšem během posledního roku jsem měl šanci neformálně nahlédnout pod pokličku marketingu politických stran zejména díky tomu, že někteří mí přátelé a známí se do téhle žumpy dobrovolně namočili. A víte co? Smrdí to ještě o něco víc, než si myslíte, a to předpokládám, že nemáte žádné iluze. I tak vidíte jen vrcholek ledovce.

Na druhou stranu – co si myslíte, že tak asi můžete dostat? Nejsme spokojení s politickou kulturou, na bilboardech se už nic nepředstavuje, jen útočí jedni na druhé, všichni aktuálně u koryta zneužívají své pozice, co jim jen síly stačí a nakonec se vás ptají – my nebo oni? Jenže – ono to odpovídá celé situaci. Ačkoliv nejsem zastánce žádných konspiračních teorií typu New World Order, můj dojem je ten, že i ta „reálná“ politika se točí kolem věcí, které A) nejsou důležité B) nejdou řešit na tak nízké úrovni jako je jedna malá země C) bude muset nakonec podobně řešit každá vláda, ať už se na začátku slibovalo cokoliv. No a těch pár věcí, co ovlivnit lze, má stejně pod palcem lobby a la ČEZ (nevím, jak vy – ale já mám dojem, že velkou koalici ani nepotřebujeme, protože když jde do tuhého, tak se obě hlavní strany – bez ohledu na to, jak moc na sebe nadávají – stejně dohodnou a jede se podle rozdaných notiček).

Takže si řeknete – fajn, pojďme volit někoho nového, kdo ještě není zkorumpovaný, tolik toho neslibuje, dá nám možnost reálně něco ovlivnit atd. atp. Super. Ale nenapadlo vás, že tohle napadlo nejen vás? :) Že to napadlo třeba ty, kteří byli na potápějících se bárkách druhá liga a teď ucítí příležitost pod novými barvami vyšvihnout se do první? Argumentuje se – mimo jiné – programem… Ale jak mám volit stranu – byť by její program byl sebelepší – když si můžu dohledat, co za „experty“ se tam nasáčkovalo? To je můj hlavní problém s TOP09 i VV.

Protože různé extremistické anti-EU spolky hájící národní zájmy (může mi už krucinál někdo vysvětlit, jaký já mám proboha národní zájem?) pro mě nepřichází v úvahu, zbývají mně dvě možnosti. Zelení a Piráti. To jsem to dopracoval… U zelených mi spousta věcí vadí (od postoje k využití jaderné energie [!=Temelín], přes některé chytráky až po přílišnou roli státu), u pirátů zase nevěřím šanci dostat se do sněmovny a někteří její členové jsou imho totální magoři a kašpaři. Ale nic lepšího na výběr imho nemám.

Co mě přesvědčilo sepsat tohle bědování – dvě věci, co mě nadzvedly ze židle. Jednak kampaň proti sociální demokracii a komunistům Přesvědč bábu (jednak je to hloupé, jednak to není vtipné a jednak moji prarodiče se – jako oběti komunistů – musí v hrobě obracet… touhle kampaní se staví její autoři na úroveň Paroubka, možná ještě níž) a potom článek místopředsedy Věcí Veřejných Alternativní akce v Praze dvakrát jinak (kdo jezdí MHD, je socka a všichni squatteři jsou zfetovaní psychopati). Grrr… Fakt mám sto chutí se sbalit a vypadnout někam jinam, protože jsem upřímně přesvvědčen, že bude hůř – a to bez ohledu na to, jak tyto volby skončí. Ale je to jinde lepší? Jsem skeptický…

Nechci nikomu říkat, koho by měl volit – jen jsem si potřeboval ulevit. Volte koho chcete, kroužkujte dle libosti (i když nevěřím, že lidi na spodních příčkách kandidátek jsou a priori méně zkorumpovatelní, než ti nahoře) a klidně mi vynadejte v komentářích. Ale pokud to vidíte podobně jako já, můžete se třeba přidat do skupiny Chci svůj štrůdl ;) A jestli je vám to všechno buřt, tak si aspoň můžete tipnout, kdo vyhraje.

(A příště o něčem rozumnějším, třeba o tom, že Facebook se svým globálním I like it tlačítkem mění pravidla hry na internetu. Tak vlastně ne rozumnějším. Prostě… o něčem jiném :)

Štítky , , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na rednecks attack! / burani útočí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.