Tak mi to tam hoďte

Jako obvykle uplynulo až příliš času od předchozího příspěvku na tento zapomenutý blogísek. Ale nedá se nic dělat: deadline is deadline a teď to musím stihnout :) aneb jak jsem se stal kandidátem a co teď zase provádím…

Nejprve to, co už je za mnou. Babel Camp 2014 proběhl v poklidu, neprodělali jsme, bylo to s menší panikou než loni, s minimálně stejně kvalitní after party, jen pár kamarádů mi tam oproti loňsku chybělo :) videa a prezentace (od lidí, co nám to dovolili) už jsou on-line přímo na BabelCamp.cz.

Business Factory (btw. stále nabírá programátory) získala nedávno PMD status. To není nějaká nemoc, ale zařazení mezi firmy protěžované Facebookem. V tomto případě jde rovnou o kategorii Facebook Ads, která je v podstatě nejprestižnější (protože přináší Facebooku nejvíc peněz). A díky tomu jsem také měl možnost se v uplynulých týdnech podívat hned dvakrát po sobě do Polska, na jednání ve Varšavě a v Poznani. Znalost prostředí (jak jsem to popisoval v minulém příspěvku) nepřišla nazmar, protože jsme se pohybovali v podobných místech, ve Varšavě nás tým z Facebooku pozval do baru Kraken, který je hned naproti Lenivci, kde jsem byl v květnu :) V Poznani jsem byl poprvé, ale hned jsme tam objevili SetkaPub (= jakože mají 100+ piv, na čepu asi 15 a samé speciály).

Byli jsme taky na několika evangelických svatbách, já si zajel pracovně na otočku do Budapešti, místo dovolené v USA jsme naplánovali Pobaltí a místo toho jsme nakonec jeli na Lipno. Mají tam ledacos, od skanzenu z 90. let až po holandskou kolonii. Ale nakonec se to myslím docela vydařilo :)

A teď z úplně jiného soudku. Mnoho z vás asi minimálně periferním zrakem zaznamenalo moje politické preference a názory – jsou relativně stabilní, nakonec, Stranu zelených volím od svých prvních voleb (before it was cool). Přestože v mnoha věcech s hlavním stranickým proudem nesouzním (obecně spíše kladný vztah k jaderné energii, nejednoznačný názor na GMO, globální oteplování mě nechává spíše chladným), tak jsem se rozhodl stát se členem strany, protože kdybych chtěl čekat na stranu, se kterou se ztotožním stoprocentně, musel bych nějakou založit. A také zejména na místní úrovni je ta shoda ještě větší než v globálních problémech. Coby straník jsem potom souhlasil i se zařazením na kandidátku SZ na Brnu-střed, takže pokud je to náhodou vaše místo bydliště, určitě doporučuji se nad volbou SZ zamyslet.

Proč? Nejprve negativní vymezení. Je mi líto, že žiju ve městě, ve kterém je dobře politikům navzdory. Přes klientelismus a jánabráchysmus panující ve velké koalici ODS-ČSSD se toho v Brně hafo děje a mohlo by být, věřím, i ještě líp, kdyby se aspoň neházely lidem klacky pod nohy. Některé kroky jsou relativně velmi snadné: zprůhlednit hospodaření, otevřít radnici veřejnosti, nepodporovat jen oficiální monstrakce. Jiné jsou na delší běh – jako třeba mít nějakou vizi / územní plán hodný 21. století. Netrvat na odsunu nádraží jen proto, že kamarádi, sponzoři a kyperské firmy už si nakoupily pozemky. Nestavět další obchodní centra bez rozmyslu a pomoci, aby se nevylidňovalo centrum města. Nezahánět bezdomovce a „nepřízpůsobivé občany“ do sběrných táborů za město, ale snažit se jejich situaci řešit dřív, než je pozdě a sestěhují se v ghettu (zdravím do Prahy, města prostitutek, narkomanů a bezdomovců – proti vám máme letos kupodivu kampaň kultivovanou a rozumnou). Já vím, že to nejspíš vyhraje nejlepší brněnský primátor (mimochodem autor výroku – a to není nic výjimečného – „géniusa Miloše Janáčka“ nebo téhle supr bakalářky), ale achich ouvej, kdyby mohla blbost nadnášet, plul by nám nad radnicí jak balón.

Naštěstí je v tomto případě v Brně docela z čeho vybrat. Jsem obecně velkým odpůrcem byznys projektu „ANO, bude bůhví jak“ (protože nikdo moc netuší, co od toho může čekat – šance opravdu vyšachovat ODS i ČSSD je sice lákavá, ale trochu mě to zavání „vyhánění čerta ďáblem“). Jste-li víc „doprava“, zdá se mi být brněnská TOP09 přijatelnou volbou (palec nahoru za kvalitní předvolební materiály). Lidovci nalili do kampaně očividně ranec peněz, ale moc konkrétnosti tam nevidím a je sice hezké, že je vede žena, ale za ní najdete následující až na krásném 11. místě. Já budu samozřejmě volit „vlastní kandidátku“ – ale budu křížkovat i pár kamarádů ze Žít Brno a držet všechny palce, co jen mám, aby se dostali i oni – protože věřím tomu, že pro Brno by bylo opravdu užitečné, aby na magistrátu byli jak Zelení, tak ŽB – a vlastně mi přijde dobré, že nekandidují společně. Samozřejmě se může stát, že obě kandidátky budou mít 4,5 % a všichni ti, co hudrovali: „proč jste se nespojili“, budou moci být generály po bitvě. Ale jsem optimista a doufám, že to klapne a zadaří se oběma kandidátkám.

volební lístek

jo, jsem tam jako číslo 33 :)

A proč jedněm nebo druhým tedy hodit svůj hlas? Protože to není jen negativní vymezování (nebudeme jako Onderka), ale i pozitivní program, který se na město dívá jako na živoucí organismus, které je vhodné na správných místech zalévat, odplevelovat i okopávat :) Pokud vás zajímá program (a nemáte ve zvyku hodnotit SZ šmahem jako cyklo-eko-teroristy, se kterými se nevyjednává – v tom případě se omlouvám, ale diskutovat není moc o čem), podívejte se na www.reseniprobrno.cz a popřemýšlejte, jestli vám to náhodou nedává smysl. Zároveň se mi osobně moc líbí, že když jsem se teď v neděli na chvilku sám zapojil do kontaktní kampaně, mohl jsem rozdávat velmi „hyperlokální“ letáčky – není jeden pro celé Brno-střed (zdravím kreativce z ČSSD s jejich kouzelným materiálem, ve kterém slibují opravu ulic bez omezení provozu na nich), ale zvlášť pro Masarykovu čtvrt, Staré Brno, centrum a Veveří, Bronx.

A pokud se vám v tom něco nezdá, tak moje rada je: nekafrejte od stolu. Nebojte se angažovat, když vidíte něco, s čím nesouhlasíte. Bude mi to milé, i když budete kandidovat za Stranu svobodných občanů (ahoj Benny), protože lepší nesmiřitelná ideová opozice, než tuneláři bez idejí. Před pár dny jsem si četl, jak slovenští startupisté vyjeli na tour do USA s prezidentem. A teď se podívejte na toho našeho – je to vůbec stejné století? Kde se stala chyba, co jsme komu udělali? No kde, sami si za to můžeme. A nejsou to ti „oni“, „hlupáci“, co zvolili koho zvolili – jsme to i my, protože jsme dovolili, aby na druhé straně byl (z mnoha důvodů) pro řadu našich spoluobčanů nevolitelný protikandidát a nechali jsme zklamání z „nás“ (úspěšní, ve městech, zcestovalí, vzdělaní) v mnoha lidech dojít tak daleko, že se v lepším případě nechali koupit kouzlem „prostě to vyřešíme, tady máte koblihu“ a v horším jsme je vehnali do náruče konspirátorů věřících, že jedině Putin nás může zbavit chemtrails. Víc pokory a spolupráce na lokální úrovni je nutné k tomu, aby se dala obnovit nějaká přirozená lidská důvěra a podnikatelé do politiky vstupovali mnohem spíš jako Andrej Kiska, nikoli jako Andrej Babiš.

Kdo dočetl až sem, může si dát za odměnu můj nový 8tracks mix. Nebo si přečíst víc o knize Racionální optimista, která ve mně zanechala hluboký dojem (a není to na drobnou poznámku, ale spíš na další blogpost). Nebo se podívat na nové album mého megaoblíbeného mash-up Dje (nebo jak to nazvat) Kutimana: Thru you too. Nebo si zapsat do deníčku 30. října další BabelTalk v Praze (v aktuálně nejhipsterštějším prostoru v Praze: Grid). Nebo obdivovat Doru, která pravděpodobně oslaví druhé narozeniny dřív, než já napíšu nějaký další příspěvek…

Dora

Dora – 22 měsíců

PS: Adam je sice na cestě k moři, ale David už je pomalu na place. Tak držím palce :)

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Tak mi to tam hoďte

  1. David Lörincz říká:

    Díky Adame, rád tě tam i s rodinou přivítám :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.